Lietuvoje sodo namelių savininkai, kurie neturi galimybės prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų – turi pasirūpinti tinkamu nuotekų tvarkymu. Tai ne tik užtikrina švarią aplinką, bet ir padeda išvengti baudų ar teisinių problemų. Šiuo metu nuotekų tvarkymą Lietuvoje reglamentuoja >Aplinkos apsaugos įstatymas, Statybos įstatymas bei geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymas.
Teisiniai reikalavimai nuotekų tvarkymui
Planuojant įrengti nuotekų valymo įrenginius sodo nameliuose Lietuvoje – būtina laikytis galiojančių teisės aktų ir aplinkosaugos reikalavimų. Šie reikalavimai apima nuotekų valymo įrenginių būtinybę, leidimų ir projektavimo procedūras bei atstumų nuo kitų objektų laikymąsi.
Nuotekų valymo įrenginių būtinybė
Pagal Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymą – visi asmenys privalo užtikrinti, kad jų nuotekos būtų tvarkomos taip, jog nekenktų aplinkai ir atitiktų nustatytus standartus.
Netinkamas nuotekų tvarkymas gali užtraukti administracinę atsakomybę. Pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 247 straipsnį – už netinkamai valomas nuotekas baudos siekia nuo 60 iki 1170 eurų.
Leidimai ir projektavimas
Nuotekų valymo įrenginių įrengimas priskiriamas statybos darbams, todėl būtina laikytis statybos teisės aktų reikalavimų.
Pagal Statybos įstatymą – >mažos talpos (iki 5 m³ per parą) nuotekų valymo įrenginiai laikomi nesudėtingais statiniais (šis reglamentas patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. spalio 27 d. įsakymu Nr. D1-713.).
Visgi, jei planuojama įrengti didesnio našumo įrenginį – reikalingas detalus projektas ir statybą leidžiantis dokumentas. Be to, tokie įrenginiai turi atitikti Nuotekų tvarkymo reglamento nuostatas, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu Nr. D1-236.
Atstumai nuo kitų objektų
Montuojant nuotekų valymo įrenginius – būtina laikytis nustatytų minimalių atstumų nuo kitų objektų, kurie padeda užtikrinti saugumą ir aplinkos apsaugą. Pagal statybos techninį reglamentą STR 2.02.09:2005 „Vienbučiai ir dvibučiai gyvenamieji pastatai“ – rekomenduojami šie atstumai:
- Nuo kaimyninio sklypo ribos – ne mažiau kaip 3 metrai.
- Nuo kaimyno gyvenamojo namo – ne mažiau kaip 8 metrai.
- Nuo šachtinio šulinio – ne mažiau kaip 15 metrų.
- Nuo paviršinių vandens telkinių – ne mažiau kaip 10 metrų.
Montavimo darbai pradedami iškasant duobę, kurios forma turėtų priminti piltuvą. Kad būtų užtikrintas tinkamas stabilumas – duobės plotis turi būti didesnis už patį įrenginį: apačioje – apie 0,5 metro platesnė, o viršuje – apie 1,5 metro platesnė. Užpylus gruntą – aplink įrenginį rekomenduojama apsėti žolę, kad būtų išvengta erozijos ir pagerinta aplinkos estetika.
Maždaug vieno metro atstumu nuo įrenginio įrengiama valdymo dėžė prie kurios apačios prijungiami oro tiekimo vamzdžiai vedantys į aeratorius ir erliftą. Elektros laidas, kuris turi apsauginį šarvą – prijungiamas prie dėžės šono. Valdymo pultas, skirtas biologinio nuotekų valymo įrenginiui, yra sukonfigūruojamas gamintojo ir paruoštas naudojimui.
Laikydamiesi šių reikalavimų – sodo namelių savininkai užtikrins tinkamą nuotekų tvarkymą, prisidės prie aplinkos apsaugos ir išvengs galimų teisinių sankcijų.

Eksploatacijos ir priežiūros patarimai
Reguliariai pašalinkite susikaupusį dumblą
Dumblo perteklius sumažina įrenginio efektyvumą, todėl rekomenduojama jį pašalinti bent 1 kartą per metus.
Neišpilkite didelio kiekio riebalų ir kietųjų atliekų
Didelis kiekis aliejaus, neįrantys maisto likučiai, tokie kaip vaisių ar mėsos kaulai, smėlis gali kimšti vamzdynus ir kenkti valymo įrenginiui.
Tikrinkite elektros įrangą (jei naudojama)
Jei jūsų įrenginys veikia su siurbliais ar oro tiekimo sistemomis – reguliariai tikrinkite jų būklę.
Laikykitės gamintojo rekomendacijų
Kiekvienas nuotekų valymo įrenginys turi specifines priežiūros instrukcijas, kurios užtikrina ilgaamžiškumą ir efektyvų veikimą.
Tinkamas nuotekų valymo įrenginių pasirinkimas sodo nameliams yra ne tik teisinė, bet ir ekologinė atsakomybė.
Lietuvoje vis griežtėjant aplinkosaugos reikalavimams – būtina rinktis efektyvius, saugius ir teisės aktus atitinkančius sprendimus.
Jei ieškote ilgalaikio, ekologiško ir mažai priežiūros reikalaujančio sprendimo – geriausia rinktis biologinį nuotekų valymo įrenginį. Nuotekų valymo įrenginiai yra būtini tiek individualiems namams, tiek sodo nameliams, jie padeda užtikrinti švarią aplinką ir laikytis teisės aktų reikalavimų. Jei svarstote, kokį įrenginį pasirinkti, apsilankykite Biomax.lt – čia rasite platų sertifikuotų ir patikimų biologinių nuotekų valymo įrenginių asortimentą.
Nepamirškite, kad netinkamas nuotekų tvarkymas gali ne tik pakenkti gamtai, bet ir atnešti nemalonių teisinių pasekmių. Laikykitės teisės aktų, pasirinkite tinkamą sistemą ir rūpinkitės jos priežiūra!